advertise

۱۰ کـاربرد شگفت انگیز متــانول

متانول و کاربردهای آن

 متانول یا متیل الکل ساده ترین الکل با فرمول CH۳OH است که به اختصار MeOH نیز نامیده می شود. این مایع سبک، بی رنگ، فرار و قابل اشتعال  ، یک ماده شیمیایی مهم به عنوان یک حلال و ترکیب آلی خوراک است .
متانول به عنوان حلال، سوخت و ضد یخ استفاده می شود.حدود ۴۰ درصد متانول به فرمالدئید تبدیل می شود که به نوبه خود برای محصولاتی مانند پلاستیک، رنگ، مواد منفجره و منسوجات استفاده می شود.
برای تولید الکل دناتوره شده (یعنی اتانولی که سمی شده است) به اتانول اضافه می شود.متانول کاربردهای زیادی دارد ، به قدری زیاد که فهرست کردن مفیدترین آنها آسان نیست. در اینجا برخی از کاربردهای غیر معمول متانول و کمتر شناخته شده متانول آورده شده است.


چرم تقلبی در متانول | مونوتاو

۱- چرم تقلبی

 یکی از رایج ترین کاربردهای متانول تبدیل به فرمالدئید (CH۲O) است. فرمالدئید کاربردهای گسترده ای در صنعت نساجی دارد که از آن جمله می توان به تولید چرم مصنوعی اشاره کرد.
دوستداران حیوانات ممکن است به جای پوست حیوانات واقعی، اقلامی را که از چرم مصنوعی ساخته شده است، خریداری کنند، همچنین چرم مصنوعی این مزیت را دارد که قیمت کمتری نسبت به چرم واقعی دارد. دلیل خرید مصرف کننده هرچه که باشد، بازار چرم تقلبی بزرگ است و سهم متانول در تولید آن حیاتی است.


متانول در پزشکی | مونوتاو

۲- سلامت و دارو

 متانول در شکل خالص خود بسیار سمی است و می تواند باعث کوری یا حتی مرگ شود. با وجود این، متانول در تولید بسیاری از محصولات بهداشتی و دارویی استفاده می شود. ویتامین ها، استرپتومایسین، هورمون ها، داروهای کلسترول و بسیاری از مواد دارویی دیگر با متانول به عنوان بخشی از فرآیند تولید می شوند.


ذخیره سازی  برق با متانول | مونوتاو

۳-ذخیره سازی برق

متانول می تواند به عنوان یک منبع هیدروژن در سلول های سوختی مورد استفاده قرار گیرد . در فرآیند تولید هیدروژن با  متانول در یک راکتور ،  طی یک واکنش هیدروژن تولید می شود.  این هیدروژن می تواند در سلول های سوختی مورد استفاده قرار بگیرد.

  خرید و فروش متانول صنعتی

  برای خرید متانول صنعتی از معتبرترین پتروشیمی های کشور، به صورت حواله، تانکری و بشکه کافیست به فروشگاه مواد شیمیایی مونوتاو مراجعه نمائید.

۴- حذف مواد بازدارنده شعله سمی بروم از وسایل الکترونیکی بازیافتی

 استفاده از متانول در حذف رزین شلاک، برای حل کردن و از بین بردن بازدارنده‌های شعله از وسایل الکترونیکی ،بازیافتی ایده‌آل است تا بتوان آنها را برای استفاده در آینده بازسازی کرد.

۵- رول های فیلم قدیمی

   رول های فیلم به سبک قدیمی از ورقه های نازک پلاستیکی ساخته می شوند که از فرمالدئید ایجاد شده از متانول استفاده می کنند. همچنین در تولید بسیاری از پلاستیک ها و رزین های دیگر استفاده می شود.


مقاله فیلتر سیگار در مونو تاو

۶- فیلتر سیگار

 متانول یک جزء حیاتی در فیلترهای سیگار است که به مواد محکم بافته شده اجازه می دهد تا قسمت عمده قیر سیگار و سایر مواد شیمیایی را فیلتر کند.


کاربرد متانول در چسب پوشک نوزاد | مونوتاو

۷-پوشک

  پوشک بچه به نوع خاصی برای مؤثر بودن نیاز به حداکثر جذب با کمترین نشتی دارد. این بدان معنی است که برای نگه داشتن پوشک باید از نوع مناسب چسب استفاده شود. فرمالدئید مشتق شده از متانول در تولید چسب های مخصوصی که در برخی برندهای پوشک یکبار مصرف یافت می شود، استفاده می شود.


۸-تولید و حذف شلاک

  شلاک یک رزین طبیعی تولید شده با کاربردهای گسترده ، به عنوان چسب و عایق است. مدیریت Shellac ممکن است دشوار باشد، زیرا بسیار سخت است. برای حذف آن نیاز به الکل دارد که با حل کردن مواد سخت پوسته کار می کند. متانول به طور گسترده ای در این فرآیند استفاده می شود، زیرا این نوع الکل به راحتی در دسترس است.

خرید متانول ایرانی

 شرکت پتروشیمی پارس لوتوس آمادگی خود را جهت دریافت و ارائه بهترین  کیفیت و مناسب ترین قیمت متانول در اسرع وقت اعلام میدارد.

متانول در سوخت ماشین | مونوتاو

۹- سوخت ماشین های مسابقه ای

 متانول به طور فزاینده ای به عنوان سوخت جایگزین موتور استفاده می شود و به ویژه در بازار مسابقه محبوبیت پیدا می کند. این یک سوخت به راحتی در دسترس و مقرون به صرفه برای اتومبیل های مسابقه ای است.


کاربرد متانول در جلیقه های ضد گلوله | مونوتاو

۱۰-جلیقه ضد گلوله

  متانول یک جزء جدایی ناپذیر در تولید جلیقه های ضد گلوله است که باید از مواد مصنوعی بسیار سخت ساخته شوند. اسید استیک مورد نیاز در ساخت مواد ضد گلوله و همچنین در ساخت سایر پلی استرها و پلاستیک های PET با استفاده از متانول تولید می شود.


 متانول را نمی توان به عنوان یک منبع طبیعی یافت. از آنجایی که زیست تخریب پذیر است، هر پدیده طبیعی (مثلاً از میوه های در حال پوسیدگی) به سرعت توسط باکتری ها به آب و CO۲ تقسیم می شود.
افسوس که تولید از منابع پایه مانند گاز طبیعی نسبتاً ساده است و آن را به یک محصول به راحتی در سیاره ما استفاده می شود.
متانول و کاربرد های آن، از جمله توانایی آن در تبدیل شدن به الفین است، که به طور فزاینده ای در تولید پلاستیک استفاده می شود. تکیه ما به سوخت متانول، آن را به بخش بسیار مهمی از زندگی روزمره ما تبدیل کرده است. این بدان معنی است که تقاضای متانول با افزایش محبوبیت آن افزایش می یابد.

سوالات متداول

متانول - ساده‌ترین الکل (CH۳OH) - یک بلوک شیمیایی برای صدها محصول روزمره از جمله پلاستیک، رنگ، قطعات خودرو و مصالح ساختمانی است. متانول همچنین یک منبع انرژی پاک است که برای سوخت خودروها، کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، کشتی‌ها، پیل‌های سوختی، دیگ‌ها و اجاق‌ها استفاده می‌شود.
Lloyd's Register در تجزیه و تحلیل سناریوهای چندگانه ترکیب سوخت بانکر در آینده، میانگین تقاضای متانول سبز از بخش حمل و نقل را پیش‌بینی کرد که در سال ۲۰۳۰ به ۰.۱۵ اگزاژول برسد و تا سال ۲۰۵۰ به ۱.۸ یا ۱۳.۴ درصد از کل مصرف بانکر برسد.
 متانول (متیل الکل، CH۳OH) یک الکل چوب است که در تولید گاز و نفت به عنوان بازدارنده تشکیل هیدرات، اغلب در میادین میعانات گازی استفاده می شود.
 متانول برای صنایع شیمیایی ضروری است. عمدتاً از سوخت‌های فسیلی تولید می‌شود و می‌تواند از منابع انرژی پایدار و مبتنی بر تجدیدپذیر ساخته شود.
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.