advertise

تفاوت و شباهت های ایزوپروپیل در مقابل متانول (اتیل الکل)

 همه ما در مورد الکل شنیده ایم،اما تفاوت بین اتانول و ایزوپروپیل الکل چیست؟کدام بهتر است؟در این مقاله قصدداریم شباهت و تفاوت های بین اتانول و ایزوپروپیل الکل را بررسی می کنیم که چرا  یکی در شرایط خاص بهتر از دیگری است. همچنین نگرانی‌های ایمنی مرتبط با هر یک را مورد بحث قرار خواهیم داد.بنابراین، بیایید بررسی کنیم و دریابیم که آیا اتانول و ایزوپروپیل الکل واقعاً یکسان هستند یا خیر.با مونو تاو همراه باشید.


اتیل الکل چیست؟

اتیل الکل ( Ethyl alcohol ) یک ماده شیمیایی آلی اکسیژن دار است که با نام‌های اتانول یا الکل اتیلیک شناخته می شود.  
این مایع بی‌رنگ،فرار،قابل احتراق و زلال می‌باشد و بوی تندی دارد.اتانول به عنوان یک ترکیب آلی متشکل از عناصر کربن، هیدروژن و اکسیژن با فرمول C۲H۶O می باشد.این محصول به عنوان یک الکل از یک گروه اتیل مرتبط با گروه هیدروکسیل تشکیل شده است.
روش تهیه اتانول از تخمیر شکرها به دست می‌آید. اتیل الکل حلال بسیار خوبی می‌باشد و با هر نسبتی در آب حل می‌شود.
اتیل الکل با حجم زیاد در صنعت و محصولات مصرفی به کار می رود.کاربرداتانول عبارتند از استفاده به عنوان یک ماده واسطه  در تولیدمواد شیمیایی و نیز به عنوان حلال. 

اتیل الکل | مونوتاو

ایزوپروپیل الکل چیست؟

ایزوپروپیل الکل، به عنوان ۲-پروپانول یا الکل مالشی شناخته می شود.مایع بی رنگ است که خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. در ساخت استون و مشتقات آن ، به عنوان حلال و به صورت موضعی به عنوان یک ضد عفونی کننده استفاده می شود.
فرمول شیمیایی ایزوپروپیل الکل
C۳H۸O است.طبق فرمول شیمیایی،یک گروه ایزوپروپیل مستقیماً به یک گروه هیدروکسیل در مولکول ایزوپروپیل الکل یا ایزوپروپانول متصل می شود.از آنجا که ۲-پروپانول یک ترکیب قطبی است،با آب قابل اختلاط است و این الکل یک مایع قابل اشتعال می باشد.
حلال ایزوپروپیل الکل یک ضدعفونی کننده خوب،برای اهداف تمیز کردن دارویی استفاده می شود.به دلیل خاصیت حل کنندگی و فرار زیاد،مردم از آن برای تمیز کردن تجهیزات الکتریکی نیز استفاده می کنند.

2-پروپانول | مونوتاو

  فروش ایزوپروپیل الکل

  برای خرید ایزوپروپیل الکل ۹۹ درصد کافیست به فروشگاه مونوتاو مراجعه کنید.

تفاوت و شباهت بین ایزوپروپیل و اتیل الکل

تفاوت ایزوپروپیل و اتیل الکل

فرمول مولکولی
☒ ایزوپروپیل دارای فرمول مولکولی CH۳CHOHCH۳ است. 
☑ اتیل الکل دارای فرمول مولکولی CH۳CH۲OH است.

دسته بندی
☒ایزوپروپیل یک الکل ثانویه است زیرا -OH به کربن دوم متصل است. 
☑ اتیل الکل یک الکل اولیه است زیرا -OH به کربن اول متصل است.

قابل شرب
☒ ایزوپروپیل: قابل شرب نیست.
☑الکل اتیل: معمولاً به عنوان نوشیدنی استفاده می شود.

مشخصات فیزیکی
☒ ایزوپروپیل: نقطه جوش -۸۲.۴ ̊C و نقطه ذوب -۸۹.۵ ̊C است.
☑ الکل اتیل: نقطه جوش ۷۸ ̊C و نقطه ذوب -۱۱۵ ̊C است.


شباهت ایزوپروپیل و اتیل الکل

☒ ایزوپروپیل: یک حلال، ضدعفونی کننده و یک عامل پاک کننده. ☑ اتیل الکل: یک حلال، ضدعفونی کننده، نگهدارنده نمونه بیولوژیکی و غیره.


نتیجه گیری

 فرق ایزوپروپیل و اتانول عمدتاً به دلیل ساختارهای شیمیایی متفاوت آنها است.اتیل الکل دارای ۲ کربن است در حالی که ایزوپروپیل الکل دارای سه کربن است.گروه OH- الکل اتیلیک به کربن اول زنجیره متصل است و بنابراین یک الکل اولیه است. در مقابل،گروه OH- ایزوپروپیل الکل به کربن دوم متصل است و یک الکل ثانویه است.
همچنین نقطه جوش و ذوب الکل ها کمی متفاوت است. به دلیل تفاوت های ساختاری،هر دو الکل پس از اکسیداسیون محصولات متفاوتی می دهند. اتیل الکل استالدهید تولید می کند در حالی که ایزوپروپیل الکل استون تولید می کند.این به دلیل موقعیت های مختلف گروه های –OH است. علاوه بر این، مردم اتیل الکل را به عنوان یک نوشیدنی مصرف می کنند، اما ایزوپروپیل الکل به وضوح قابل نوشیدن نیست.

فرق ایزوپروپیل الکل و اتانول | مونوتاو

سوالات متداول

ایزوپروپیل الکل در برابر ویروس هایی مانند FCV در غلظت های ۴۰ تا ۶۰ درصد موثر است. اما اتانول در غلظت های ۷۰ تا ۹۰ درصد در برابر FCV موثرتر است. زمان تماس نشان می دهد که یک الکل در یک دوره زمانی معین چقدر در برابر میکروب هدف موثر است.
اگر برای صنعت خود نیازمند ایزوپروپیل الکل ۹۹% هستید، با افتخار ما ایزو پروپیل الکل صنعتی را با بهترین کیفیت و قیمت را در اختیار شما قرار می دهیم. پتروشیمی پارس لوتوس این ماده شیمیایی صنعتی را از واردکننده اصلی کالا و با کمترین قیمت ممکن در بازار تهیه می کند.
 ایزوپروپیل الکل در غلظت بالا سریعتر از اتانول تبخیر می شود. این بدان معنی است که لزوما نمی تواند میکروب ها و ویروس ها را قبل از تبخیر از بین ببرد.
 ایزوپروپیل الکل به طور کلی ایمن تر از اتانول است مگر اینکه مقدار زیادی از آن را روی پوست خود نریزید که می تواند منجر به خارش، ترک خوردن و قرمزی شود. اتانول کم آب کننده تر است و باعث ناراحتی پوست می شود در حالی که ایزوپروپیل الکل سریعتر تبخیر می شود.
 ایزوپروپیل الکل به عنوان یک محصول تمیز کننده خانه. طبق گفته سازمان جهانی بهداشت (WHO)، اتیل به طور کلی برتر از الکل ایزوپروپیل در نظر گرفته می شود، اما هر دو نوع الکل در کشتن ویروس های آنفولانزا و سرماخوردگی موثر هستند.
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.