advertise

تیتــانیوم دی اکسید در خمیر دندان

  خمیردندان نقش بسیار مهمی در حفظ سلامت دندان و بهداشت دهان دارد. با توجه به متریال تشکیل دهنده خمیر دندان به سلامت دندان ها کمک می کند.بااین حال،موادی مانند دی اکسید تیتانیوم در خمیردندان بیشتر از اینکه مفید باشد، ممکن است برای دندان شما ضرر داشته باشد.
 استفاده از دی اکسید تیتانیوم در خمیردندان رایج بوده ، اما ازنظر سلامت و ایمنی برای مصرف کنندگان کمی نگران کننده است.
مطالعات نشان می دهد نانو ذرات تیتانیوم دی اکسیددر هنگام قرار گرفتن بر روی پوست از عوارض کمتری برخوردار است. ولی خوردن آن باعث التهاب و آسیب به دستگاه تنفسی می شود. 
بنابراین،آیا استفاده از خمیردندان حاوی ترکیب دی اکسید تیتانیوم سلامتی مارا تهدیدمی کند؟در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره ی کاربرد و  روش استفاده از دی اکسید تیتانیوم در خمیردندان اطلاعات بیشتری کسب کنیم.  


نقش تیتانیوم دی اکسید در دندان | مونوتاو

نقش دی اکـسید تیتانیوم در خمیــر دندان

دی اکسید تیتـانیوم (TiO۲) به نام E۱۷۱ درمقادیر بسیار کم در خمیردندان به عنوان یک عامل رنگ دهنده استفاده می شود تا ظاهری سفید و درخشان به دندان بدهد. دی اکسید تیتانیوم در خمیـر دندان به دلیل توانایی در از بین بردن لکه ها و پلاک از روی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.
 خمیردندان حاوی تیتانیوم دی اکسید
یک انتخاب محبوب در بین افرادی  است که دندان های رنگ پریده،زرد رنگ و تیره تر دارند، اغلب خمیر دندان حاوی دی اکسید تیتانیوم را انتخاب می کنند.
درخشان بودن  تیتانیوم دی اکسید به دلیل ضریب شکست بالای آن است تا بتواند نور را پراکنده ‌و محصولی بسیار سفید ایجاد کند.
این ماده معدنی  نقش بی خطری در محصولات مراقبت از دندان ایفا می کند.متخصصان دندانپزشکی، به افرادی که به دلیل عادات نامناسب و اشتباه خوردن و آشامیدن از لکه دندان،رنج می برند خمیر دنـدان حاوی دی اکسید تیتانیوم را توصیه می کنند.
 TiO۲ به طور موثری،لکه هایی را که  بر روی دندان در اثر شراب،قهوه، چای،نوشابه و سیگار ایجاد می شود،از سطح دندان های شما پاک می کند. دی اکسید تیتانیوم موجود در خمیردندان به شما کمک می کند تا لبخندی زیبا داشته باشید.

فروش تیتانیوم دی اکسید

 پتروشیمی پارس لوتوس شاهد کیفیت خوب و قیمت مناسب خواهید بود. جهت اطلاع از قیمت تیتانیوم دی اکسید با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

مواد مضـر در خمیر دندان

 در خمیردندان ترکیبات مضر وجود دارد که می تواند به عنوان یک ماده سمی خطرناک باشد. در این مقاله به برخی از مواد سمی و مضر موجود در خمیر دندان که باید از آنها اجتناب کنید اشاره می شود:

سدیم لوریل سولفات (SLS) به دلیل سورفکتانت قوی در خمیر دندان به عنوان عامل کف کننده استفاده می شود. وجود این ماده در خمیر دندان باعث سوزش و خشکی دهان در برخی افراد ایجاد میشود و قرار گرفتن منظم در معرض SLS نیز می‌تواند باعث ایجاد آفت شود.

♦تری‌کلـوزان (triclosan) یک عامل ضدباکتریایی با سمیت پایین است،که همراه با یک کوپلیمر (copolymer) برای کمک به نگهداری به خمیردندان‌ها اضافه می شود تا پلاک و التهاب لثه یا ژینـژیویت (gingivitis) را کاهش دهند. اما به دلیل اثرات زیان بار تری کلوزان بر هـورمون های انسانی در برخی کشورها استفاده از آن ممنوع شده است.

♦خمیر دندان،دارای طعم دهنده  ها و شیرین کننده های مصنوعی مانند ساخــارین و آسپارتام است. شیرین کننده ها ممکن است برای افزایش طعم خمیردندان شما بی خطر به نظر برسند، اما استفاده دراز مدت با این مواد می تواند اثرات زیان باری برای سلامتی به همراه داشته باشد.

پروپیلن گلیکول:برای صاف کردن بافت خمیری دندان و برای جلوگیری از سفت شدن خمیر دندان در معرض هوا ازپروپیلن گلایکول به عنوان ماده مرطوب کننده استفاده می کنند. مقادیر زیادی از پروپیلن گلایکول باعث آسیب کبدی، گردش خون و سیستم عصبی می شود.

 همه مواد تشکیل دهنده خمیردندان دارای فلـوراید است. در حالی که فلوراید سمی نیست، اما در مقادیر زیاد، می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد. ترکیبات فوق می توانند خطری مستقل برای سلامتی شما باشند، اما آنها در خمیر دندان شما وجود دارند.
اگر در مورد استفاده و تأثیر آنها بر سلامت خود شک دارید، با دندانپزشک صحبت کنید. یک متخـصص دندانپزشکی به شما یک خمیر دندان مطمئن و مناسب برای سلامت دندان هایتان توصیه می کند. برخی از مواد فوق ممکن است برای بهبود بهداشت کلی دندان و دهان مفید و مهم باشند.


تیتانیوم دی اکسید موجود در خمیر دندان | مونوتاو

مزایـا تیتانیوم دی اکسید

  دی اکسید تیتانیوم (TIO۲) یک ماده معدنی پایدار و بی اثر است به دلیل ضریب شکست بسیار بالای آن، به طور گسترده به عنوان یک رنگدانه سفید کاربرد دارد.
در مقایسه بابسیاری از رنگدانه ‌های معدنی،مزایای تیتانیوم دی اکسید در خمیر دندان
۱- ثبات بالا ، ۲- مقاومت در برابر تخریب شیمیایی ، ۳-غیر سمی بودن ، ۴-کم هزینه و مقرون به صرفه است.
تیتانیوم دی اکسید در خمیر دندان علاوه بر سفید کردن رنگ خمیر، طعم لذت بخشی به آن می دهد. 


معایب تیتانیوم دی اکسید

 دی اکسید تیتانیوم توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان (IARC) به عنوان “احتمالا سرطان زا” در گروه ۲B طبقه بندی شده است. مطالعات بیشتری برای بررسی تأثیر قرار گرفتن در معرض طولانی مدت در برابر دی اکسید تیتانیوم مورد نیاز است.
مطالعات اولیه نشان می دهد که دی اکسید تیتانیوم در خمیردندان ۱ ٪ یا کمتر است، پس خطر قرارگیری در معرض آن خیلی کم است. بنابراین استفاده تیتانیوم دی اکسید در خمیر دندان بی خطر است.
ممکن است  خمیر دندان حاوی تیتانیوم دی اکسید در برخی افراد واکنش آلرژیک ایجاد کند پس خمیر دندان های حاوی تیتانیوم برای آن هاتوصیه نمی شود. پس باید از خمیر دندان های بدون تیتانیوم دی اکسید استفاده کنند.

سوالات متداول

دی اکسید تیتانیوم هنگامی که به شکل نانو ذرات است، یعنی ذرات اولترافین قطر آنها بین ۱ تا ۱۰۰ نانومتر باشد، مشکلات سلامتی ایجاد می کند. با چنین قطری، این مولکولها مشکوک به عبور از سد پوست هستند. به طور بالقوه با این قطر می توانند وارد بدن شوند و در آن جمع شوند. همچنین استنشاق این ذرات برای انسان سرطان زا است.
از دی اکسید تیتانیوم به عنوان رنگ در برخی از محصولات مراقبت از خانه ، از جمله در شوینده های لباسشویی ، قرص های ماشین ظرفشویی و … استفاده می کنیم. همچنین از آن به عنوان یک رنگ در تعداد محدودی از محصولات غذایی ، به عنوان مثال در برخی از سس ها و بستنی ها استفاده می شود.
 تیتانیوم دی اکسید برای ایجاد رنگدانه سفید در بعنوان مواد اولیه غذایی در مواد غذایی مانند آب نبات، شیرینی، خامه قهوه و سسهای سفید‌ استفاده می شود.
 یکی دیگر از کاربردهای مهم تیتانیوم دی اکسید با ساختار نانو یافته در صنعت آب و فاضلاب است. این ماده برای تجزیه فوتوکاتالیستی رنگهای آلی در فاضلاب و آلاینده های آلی مانند سموم دفع آفات، رنگها و داروهای موجود در آبهای آلوده استفاده می شود. تجزیه فوتوکاتالیستی مواد آلی در آب، بر اساس مکانیسم تولید رادیکالهای بسیار واکنشی (OH) و یونهای سوپراکسید (O۲) در TiO۲ تحت تابش UV صورت می گیرد.
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.