advertise

جداسازی تولوئن از بنزن

  از آنجایی که نقطه جوش بنزن و تولوئن بسیار کم است،می توان آن را با روش تقطیر جدا کرد.تقطیر روشی پرکاربرد برای جداسازی مخلوط ها بر اساس تفاوت در شرایط لازم برای تغییر فاز اجزای مخلوط است.برای جدا کردن مخلوطی از مایعات، مایع را می توان گرم کرد تا اجزایی را که دارای نقطه جوش متفاوتی هستند،وارد فاز گاز کرد.
ما می توانیم بنزن و تولوئن را با روش تقطیر کسری جدا کنیم زیرا تفاوت بسیار کمی در نقطه جوش آنها وجود دارد.
 برای جداسازی بنزن و تولوئن از تقطیر جز به جز استفاده می شود. در تقطیر جزئی، ترکیبات شیمیایی با حرارت دادن آنها به دمایی که در آن یک یا چند بخش از مخلوط تبخیر می شود، جدا می شوند. از تقطیر برای تکه تکه کردن استفاده می کند.


 

تولوئن | مونوتاو

 

  خرید و فروش تولوئن صنعتی اصفهان

 شرکت پتروشیمی پارس لوتوس در زمینه فروش و مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی، آماده ارائه خدمات در حوزه فروش تولوئن صنعتی اصفهان با کیفیت عالی و قیمت مناسب به مشتریان است . جهت اطلاع از فروش عمده تولوئن با کارشناسان مونوتاو تماس حاصل فرمایید.

تقطیر جزئی تــولــوئــن

تقطیر جزئی چیست؟

تقطیرکسری  فرایندی است که در آن مایع تا نقطه جوش گرم وبه بخار مایع تولید می شود.پس از سردشدن، تغلیظ شده و در یک فلاسک جدا و جمع آوری می شوند.
به عنوان مثال،با جوشاندن و تغلیظ آب می توان مخلوط آب و نمک را جدا یا نمک زدایی کرد. مخلوطی از مایعات فرار به راحتی جدا نمی شود.اگر اختلاف جزئی در نقطه جوش خود داشته باشند با مشاهده دمای بخارات می توان آنها را از هم جدا کرد.
با حرارت دادن مخلوط این بخارات بدست می رسند.
بر اساس تفاوت در نقطه جوش مواد در مخلوط  از تقطیر جزئی برای جداسازی مخلوط مایعات فرار استفاده می شود. در طول حرارت دادن مخلوط، آن را از طریق یک ستون شکسته عبور می دهند.یک ستون تکه تکه با مهره های شیشه ای یا لوله های شیشه ای بسته بندی شده است که سطح بزرگتری برای جوشیدن مایع فراهم کند.

تقطر جزئی | مونوتاو

مراحل تقطیر جزئی

مرحله ۱ - نفت خام گرم شده وارد یک ستون شکنش بلند می شود که به سمت بالا خنک تر و در پایین گرم است.
مرحله ۲ - از طریق ستون بخارات ناشی از روغن بالا می رود.
مرحله ۳ - بخارها وقتی به اندازه کافی خنک شوند متراکم می شوند. 
مرحله ۴ - در ارتفاعات مختلف، مایعات به بیرون از ستون هدایت می شوند.

مزایای تقطیر جزئی

 تقطیر کسری در جداسازی به دلیل صفحات نظری بالاتر بسیار بهتر از تقطیر ساده است.
این یک فرآیند مهم در بسیاری از زمینه ها مانند شیمی، صنعت و علوم غذایی است.
تقطیر جزئی در فرآیندهایی مانند پالایش نفت خام، نمک زدایی و تصفیه شیمیایی استفاده می شود.
از این رو می توانیم برای جداسازی بنزن و تولوئن از تقطیر جزئی استفاده کنیم.

سوالات متداول

افزودن یک عامل جداسازی مواد، مانند بنزن به مخلوط اتانول/آب، برهمکنش‌های مولکولی را تغییر داده و آزئوتروپ را از بین می‌برد. افزوده شده به فاز مایع، جزء جدید می تواند ضریب فعالیت ترکیبات مختلف را به روش های مختلف تغییر دهد و در نتیجه فراریت نسبی مخلوط را تغییر دهد.
خلاء یا بدون خلاء، بالا بردن سطح مایع تبخیر کننده مانند یک اواپراتور چرخشی یا کوگلروهر، کارها را سرعت می‌بخشد، اما اینها به ندرت برای تقطیرهای ساده استفاده می‌شوند، اگرچه بوچی چندی پیش مجموعه‌ای از ظروف شیشه‌ای تکه تکه را نشان داد. کمتر به عنوان یک شیرین کاری
 روشی که امروزه برای تولید تولوئن استفاده می شود، جداسازی مخلوط معطر است. تقطیر آزئوتروپیک است . که در آن ماده اضافه شده یک آزئوتروپ را تشکیل می دهد. دو فرآیند تجاری برای جداسازی تولوئن با استفاده از تقطیر آزئوتروپیک توسعه داده شده است.
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.