advertise

چگونه شمع مایع درست کنیم؟

 شمع ها روشی عالی برای آوردن نور و عطر به اتاق هستند.ساختن آنها توسط خودتان یک پروژه کاردستی سرگرم کننده است. برای شروع، تنها چیزی که نیاز دارید موم، قالب شمع، فتیله و هر عطر یا رنگی که می خواهید شمع شمــا داشته باشد.
ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه موم خود را ذوب کرده و شمع های خود را مطابق میل خود سفارشی کنید. هنگامی که شمع هــا را درست کردید،از آنها برای تزئین خانه خود استفاده کنید یا آنها را به دوستان و خانواده خود هدیه دهید!


جمع آوری لوازم برای شمع پارافینی

 ایجاد یک شمع پارافین مایع مستلزم جمع آوری لوازم و ابزار لازم قبل از شروع است.
وسایل مورد نیاز برای ساخت شمع پارافین مایع به شرح زیرمی باشد.
۱) موم پارافین مایع 
۲) فیتیله
۳) ظروف یا قالب
۴) دیگ دوبل یا دیگ ذوب

 ۵) دماسنج
۶) عطرها و رنگ ها (اختیاری)
۷) ظروف همزن
۸) منبع حرارت
با جمع آوری این ابزار و مواد ضروری، به خوبی آماده خواهید شد تا شمع های پارافین مایع زیبای خود را بسازید.


واسایل لازم برای ساخت شمع | مونوتاو

 خرید و فروش پارافین مایع  در صنعت شمع سازی

 خرید موم شمع پارافین  با قیمت عمده و کیفیت بالا درپتروشیمی پارس لوتوس تجربه کنید.

راهنمای گام به گام ساختن شمع پارافین مایع

نحوه درست کردن شمع های پارافین در خانه

  شمع سازی با پارافین مایع یک  فرایند خلــاقانه و ارزشمند است که به شما امکان می دهد ظاهر، عطر و اندازه شمع خود را کاملاً مطابق با سلیقه خود سفارشی درست کنید.بـــا ابزار و تکنیک های مناسب می توانید شمع های زیبا و ماندگاری بسازید که هر فضایی را روشن می کند.
در این قسمت شما را در مراحل گام به گام ساخت شمع پارافین مایع خود راهنمایی می کنیم و شما می توانید دقیقاً مرحله به مرحله آنها را دنبال کنید. پس بیایید شروع کنیم، پیشنهاد می کنم خواندن این مقاله شگفت انگیز را از دست ندهید.


برش پارافینی | مونوتاو

۱- آماده سازی قالب و فیتیله

انتخاب ظروف و انواع فیتیله مناسب اولین قدم در ساخت شمع پارافین مایع، آماده کردن قالب و فتیله است. هنگام انتخاب ظرف برای شمع، از مواد مقاوم در برابر حرارت مانند شیشه یا فلز ساخته شده باشد. استفاده از ظروف پلاستیکی خودداری کنید زیرا ممکن است در تماس با موم داغ ذوب یا تغییر شکل دهند.علاوه بر این، اندازه و شکل ظرف خود را بر اساس محصول نهایی مورد نظر خود در نظر بگیرید.


۲- موم را برای ذوب شدن آماده کنید

  بــا برش موم پارافین آن را به صورت تکه تکه درآورید.تکــه های کوچکترموم ،سریعتر از قسمتهای بزرگتر ذوب می شوند و موم به طور یکنواخت ذوب شود.
انواع مختلفی از موم وجود دارد که می توانید ازآن ها برای ساخت شمع استفاده کرد:
• موم پارافین موم سنتی:برای شمع سازی محبوب ترین موم است وبرای مبتدیان پیشنهاد می شود. زیرا به سرعت، موم ذوب می شود،ارزان است و به راحتی رنگ یا معطر می شود.
با این حال،توجه داشته باشید که مواد شیمیایی که هنگام ذوب شدن موم سنتی ساطع می شودو می تواند برای برخی افراد تحریک کننده باشد. وزن یک پوند موم پارافین تقریباً برابر با ۲۰ اونس موم ذوب شده مایع است.
• موم سویا  استفاده از آن بسیار آسان است، از دانه های سویا تهیه می شود و به راحتی تمیز می شود. سازگار با محیط زیست و قابل تجدید است.موم سویا کندتر از سایر موم ها می سوزد.یک پوند موم سویا وقتی ذوب شود تقریباً برابر با ۱۸ اونس مایع است.
• موم زنبور عسل: کاملاً طبیعی است و خاصیت تصفیه کننده هوا دارد.با این حال،بو یا رنگ را به خوبی حفظ نمی کند. روغن‌های ضروری عموماً با موم زنبور عسل کار می‌کنند، اما به خاطر داشته باشید که موم عسل رایحه دوست‌داشتنی خود را دارد. وزن یک پوند موم زنبور عسل تقریباً برابر با ۱۶ اونس مایع است که ذوب شود.
• از شمع های قدیمی سوخته یا نیمه استفاده شده و تاب دار استفاده کنید.استفاده از شمع های قدیمی یک راه عالی برای بازیافت موم است.

وسایل آماده سازی شمع | مونوتاو

۳- فرآیند ذوب موم

در یک ظرف کوچکتر و مقاوم در برابر حرارت،تکه های موم پارافین را قرار دهید.این ظرف را داخل دیگ بزرگتر قرار دهید.
به خاطر داشته باشید که قرار دادن مستقیم موم شمــع در معرض حرارت ممکن است باعث آتش گرفتن یا تبخیرموم شــود. از دماسنج جیوه ای و یا الکی استفاده کنید.حرارت را زیاد کنید و بگذارید آب بجوشد.
با گرم شدن آب، موم به تدریج ذوب می شود.به خاطر داشته باشید که تمیز کردن موم ممکن است دشوار باشد. می توانید یک قابلمه ارزان قیمت و ایمن برای گرما خریداری کنید تا فقط برای شمع سازی از آن استفاده کنید.
موم پارافین بین ۱۲۲ تا ۱۴۰ درجه فارنهایت (۵۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد)  را ذوب کنید.
موم سویا را تا  دمای بین ۱۷۰ تا ۱۸۰ درجه فارنهایت (۷۷ تا ۸۲ درجه سانتیگراد) را ذوب کنید.
موم زنبور عسل درحدود ۶۶ درجه فارنهایت (۱۹ درجه سانتیگراد) ذوب کنید. 
شمع های قدیمی را در حدود ۱۸۵ درجه (۸۵ درجه سانتیگراد) ذوب کنید.
فتیله های قدیمی را با انبر جدا کنید.


۴- ذوب و اختلاط: تکنیک‌های مناسب برای ذوب پارافین مایع و افزودن عطرها یا رنگ‌ها

 هنگامی که قالب و فتیله خود را آماده کردید، وقت آن است که موم پارافین مایع را ذوب کنید. موم را در یک دیگ بخار دوتایی یا یک ظرف مقاوم در برابر حرارت قرار دهید که داخل یک قابلمه بزرگتر پر از آب قرار داده شده است. به آرامی روی حرارت متوسط رو به پایین حرارت دهید تا کاملا ذوب شود.
برای افزودن عطر یا رنگ‌ها به موم پارافین مایع خود، دستورالعمل‌های توصیه‌شده ارائه‌شده توسط سازندگان آنها را دنبال کنید.بهتر است این مواد افزودنی را زمانی اضافه کنید که موم به نقطه ذوب خود رسید، اما قبل از ریختن آن در قالب.

افزودن عطر در ساخت شمع| مونوتاو

ریختن و تنظیم شمع نهایی

قالب گیری شمع | مونوتاو

۵-قالب گیری موم پرکردن برای شمع سازی

 یک فتیله را در مرکز قالب شمع قرار دهید. از قوطی ها، شیشه های سنگ تراشی، فنجان های چای قدیمی ، هر نوع ظرفی که می تواند در برابر حرارت مقاومت کند استفاده کنید. قالب خود را روی یک سطح صاف قرار دهید و فتیله را در مرکز قالب آویزان کنید، به طوری که حدود ۲ اینچ (۵.۱ سانتی متر) از قسمت بالایی خارج شود.
انتهایی را که در اطراف مرکز یک خودکار یا مداد قرار می گیرد حلقه کنید و آن را با یک تکه نوار محکم کنید. قلم را در بالای قالبی که موم خود را در آن می ریزید قرار دهید.اگر یک ظرف پهن دارید، چندین فیتیله با فاصله یکسان را در ظرف آویزان کنید. موم ذوب شده را داخل قالب بریزید.
حدود ۰.۵ اینچ (۱.۳ سانتی متر) فضا در بالای ظرف بگذارید. اطمینان حاصل کنید که فتیله به طور تصادفی از قالب خارج نشود.
■ به خاطر داشته باشید که موم زنبور عسل پس از سرد شدن کمی کوچک می شود، بنابراین ممکن است برای ایجاد شکاف در قالب نیاز به ریختن موم بیشتری داشته باشید.


۶- اطمینان از سطح صاف و یکنواخت شمع

برای ثابت نگه داشتن فتیله شمع، از یک نگهدارنده فیتیله ای استفاده کنید. که فتیله را مستقیماً تا وسط قالب آویزان می کند. موم ذوب شده باید در قالب ریخته شود. به آرامی بریزید تا سرریز نشود. مراقب باشید که فتیله را به اشتباه از قالب بیرون نریزید. شما باید انتخاب کنید که قالب های شما چقدر پر باشد. هنگام ریختن موم پارافین در قالب توجه داشته باشید که پس از سرد شدن تا حدودی جمع می شود.
برای اطمینان از سطح صاف و یکنواخت، ضروری است که اجازه دهید شمع سرد و بدون مزاحمت ببندد. ممکن است چندین ساعت طول بکشد تا شمع کاملاً سفت شود. در این مدت از حرکت یا لمس شمع خودداری کنید، تا از ایجاد هرگونه نقص جلوگیری شود.
ساختن شمع پارافین مایع می تواند یک تجربه لذت بخش باشد. بــا پیروی از این دستورالعمل های گام به گام، می توانید شمع های زیبا بسازید که نه تنها فضای اتاق شما را روشن می کند، بلکه سبک منحصر به فرد و خلاقیت شما را نیز منعکس می کند.  

درست کردن شمع | مونوتاو

سوالات متداول

نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.