advertise

چگونه بوراکـــس را در اب حل کنیم؟

  بوراکس چگونه در آب حل می شود؟برای آشنایی بیشتر با این محصول ما را با خواندن این مقاله همراهی کنید.این ماده که با نام سدیم تترا بورات شناخته می شود،در آب انحلال‌ پذیی خوبی دارد و در صنایع گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد.بورات موجود در نام این ترکیب نشان می دهد که این ماده حاوی بور است و تمام بورات ها را می توان مشتقی از اسید بوریک دانست.
شما می توانید برای اطلاع از خرید فروش بوراکس صنعتی با ارزان ترین قیمت و مناسب ترین کیفیت از با کارشناسان مونو تاو در ارتباط باشید.


بوراکس چیست؟

بوراکس یک ماده معدنی کریستالی سفید بی بو است که قرن هاست به روش های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد.این ماده با نام‌های مختلفی مانند بورات سدیم یا تترابورات سدیم شناخته می‌شود.
خواص منحصر به فرد بورات سدیم باعث شده که در خانه و صنایع مختلف مانند کشاورزی،تولید دارو و تولید منسوجات مفید باشد.اگرچه استفاده مناسب  از بورات سدیم خطرناک نیست ولی بلع آن می تواند منجر به عوارضی مانند استفراغ یا حالت تهوع شود. 
دلایل زیادی وجود دارد که بوراکس در بین مردم در سراسر جهان محبوب است. برخی از آنها عبارتند از:
• تمیز کردن - افزودن بوراکس به مواد شوینده لباسشویی اثربخشی آنها را در از بین بردن لکه ها و درخشان کردن لباس ها افزایش می دهد.
• کاردستی –توانایی آن در تقویت چسبندگی در هنگام ساخت یا سایر مواد چسبنده ایده آل می کند.
• کنترل آفات - پاشیدن آن در اطراف حیاط می تواند مورچه ها و کک ها را دور نگه دارد.
• نگهداری –نگهداری و ظاهر تازه میوه برای مدت زمان طولانی بسیار سودمند است.
بوراکس را نمی توان دست کم گرفت.با این حال،استفاده از مقدار غلظت اشتباه می تواند به نتایج متفاوتی منجر شود.

کاربرد بوراکس

خرید و فروش بوراکس

 برای خرید بوراکس صنعتی، کافیست از فروشگاه مواد شیمیایی مونوتاو دیدن فرمائید.

آیا بوراکس در آب سرد حل می شود؟

پودر بوراکس مانند جوش شیرین خشک است. قبل از اضافه کردن لباس‌های کثیف، ۱/۲ فنجان بوراکس را در وان لباسشویی خالی بپاشید. اگر از آب سرد استفاده می کنید، مطمئن شوید که هیچ توده ای در پودر بوراکس وجود ندارد زیرا ممکن است به درستی حل نشوند.بوراکس به عنوان یک نرم کننده آب و خوشبو کننده عمل می کند.بوراکس در آب سرد با توجه به شرایط زیر حل می شود:
۱.یک قاشق چایخوری بوراکس را با یک قاشق اندازه گیری کنید.بوراکس را به آرامی داخل ظرف پلاستیکی بریزید.
۲.هم بزنید تا تمام بوراکس در آب حل شود.اجازه دهید محلول به مدت دو ساعت خنک شود.
۳. محلول را بررسی کنید تا مطمئن شویدکه آب تمام بوراکس را جذب کرده است.
جایگزین بوراکس عبارتند از: ضدعفونی‌کننده‌هایی مانند پراکسید هیدروژن، نصف لیمو، نمک، سرکه سفید و اسانس‌ها است.
طرز استفاده بوراکس در سرکه به این صورت است پاک کننده را روی سطوح یا کف پیشخوان یا هر مکانی که نیاز به تمیز کردن است،اسپری کنید.
برای از بین بردن کپک، محلول قوی تری با مخلوط کردن ۱/۲ فنجان سرکه با ۱/۲ فنجان بوراکس درست کنید. برای به دست آوردن نتایج بهینه، ابتدا آب گرم را به بوراکس اضافه کنید تا حل شود.

نکته :آب گرم بیشتر از آب سرد،کریستال های بوراکس را در خود نگه می دارد.به دلیل اینکه مولکول های آب هنگام گرم شدن ازیک دیگر فاصله میگیرند و فضای بیشتری برای حل شدن کریستال های بوراکس ایجاد می کنند.
وقتی محلول را نمی توان حل کرد یعنی به حالت اشباع رسیده اید.با سرد کردن این محلول،مولکول های آب دوباره به هم نزدیک می شوند.


بوراکس در مونو تاو
بوراکس در آب
بوراکس در تمیز کننده ها

کاربردبوراکس در تمیز کننده ها

 بوراکس یک ماده معدنی طبیعی است که در قرن ها برای مصارف مختلف خانگی مورد استفاده قرار گرفته است.
برای ایجاد یک اسپری همه منظوره ۲ قاشق چایخوری بوراکس را در ۴ فنجان آب داغ حل کنید،سپس با ۱ قاشق چایخوری صابون ظرفشویی و ۴ قاشق غذاخوری سرکه مخلوط کنید.
بوراکس یک محصول تمیز کننده چند منظوره عالی است که می تواند به طور موثر برای تمیز کردن لکه های آب سخت در توالت و سایر وسایل لوله کشی استفاده شود. 
♦ ¼ فنجان بوراکس و ۱ فنجان سرکه در کاسه توالت بریزید و با برس توالت دور آن بچرخانید.اجازه دهید مخلوط به مدت ۲۰ دقیقه در کاسه بماند.
♦برای مخلوط بوراکس با پراکسید هیدروژن :یک گالن آب گرم را در یک سمپاش بزرگ بریزید. ¼ فنجان پراکسید هیدروژن سه درصد، چند قطره صابون ظرفشویی و یک پیمانه بوراکس (پودر معدنی مبتنی بر سدیم) اضافه کنید. صندلی ها و میزهای فلزی را با محلول اسپری کنید و بگذارید ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بماند.
♦وقتی بوراکس را به ماشین لباسشویی خود اضافه می کنید، به عنوان یک عامل سفید کننده عمل می کند. اگر دوست ندارید از سفید کننده استفاده کنید،بوراکس به تنهایی سفید کننده خوبی است.
♦برای استفاده آب بوراکس در زهکشی درابتدا زهکشی مسدود شده را پاک کنید قبل از اینکه برای باز کردن انسداد زهکشی آشپزخانه یا حمام به سراغ یک پاک کننده سوزاننده بروید، این روش بسیار ملایم تر را امتحان کنید.
از یک قیف برای قرار دادن ½ فنجان بوراکس در زهکشی استفاده کنید به آرامی ۲ فنجان آب جوش بریزید. بگذارید مخلوط به مدت ۱۵ دقیقه بماند و سپس با آب داغ بشویید.
♦هنگام مواجهه با گرفتگی فاضلاب،چندین گزینه برای رفع گرفتگی دارید که یکی از آنها بوراکس است. فقط ½ فنجان بوراکس را در زهکشی بریزید و آن را با ۲ فنجان آب جوش مخلوط کنید.بعد از حدود ۱۵ دقیقه، شیر آب را باز کنید و اجازه دهید آب باقیمانده گرفتگی را خارج کند.

سوالات متداول

اسید بوریک از همان ترکیب شیمیایی بوراکس ساخته شده است و حتی شبیه آن است. اما در حالی که بوراکس معمولا در تمیز کردن استفاده می شود، اسید بوریک عمدتا به عنوان یک آفت کش استفاده می شود. اسید بوریک حشرات را با هدف قرار دادن معده و سیستم عصبی آنها می کشد.
 اتحادیه اروپا پس از مطالعات روی موش ها و موش ها با دوزهای بالا (غیر طبیعی بالا) مصرف بوراکس را به دلیل ادعاهای تأثیر بر سلامت باروری ممنوع کرده است. این مطالعه به طور اساسی به اسید بوریک مربوط می شود، نه بوراکس، و اثرات تولید مثلی قرار گرفتن در معرض بور را در کارگران شاغل در یک کارخانه تولید اسید بوریک بررسی می کند.
به راحتی می توان کریستال هایی را که گیر کرده و در کنار شیشه رشد کرده اند جدا کرد. تنها کاری که برای جدا کردن کریستال های گیر کرده باید انجام دهید این است که شیشه را با آب داغ پر کنید و اجازه دهید بوراکس حل شود.
برای مواد شوینده پودری، بوراکس، جوش شیرین، پودر آبی یا سفید کننده اکسیژن بدون کلر، به سراغ ظروف شیشه ای بادوام، سطل های لعابی درب دار، یا سطل زباله ای که با پلاستیک پوشانده شده است (حتی بهتر، لایه هایی از کیسه های سبز قابل کمپوست) بروید.
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.