advertise

کلسیم کلـــراید غذایی

چرا از کلسیـم کلراید در غــذا استفاده می شود؟

  کلرید کلسیم یک عامل سفت کننده و محبوب برای ترشی ها و سایرسبزیجات کنسرو شده است،اگرچه به طور کلی وقتی در دوزهای کوچک مصرف شود بی خطر است.با این حال مراقب باشید،زیــرا مصرف بیش از حد کلسیم کلراید می تواندعواقب جدی به همراه داشته باشد.
کلرید کلسیم (CaCl۲) کاربردهای زیادی در خارج از صنایع غذایی دارد مانند محلول های یـخ زدایی و تسریـع زمان خشـک شدن بتن.
در این مقاله قصد داریم درباره کلسیم کلرایدخوراکی،فواید و خطرات کلریدکلسیـم در غذا بیشتر بدانیم.
با مونــــوتاو همراه باشید.


کلسیم کلراید خوراکی چیست؟

کلسیم کلریدخوراکی (Oral calcium chloride) ،ترکیبی شیمیایی تشکیل شده از دو یون کلر و کلسیم است و معمولا دو مولکول آب به همراه دارد. 
کلسیم کلراید خوراکی به علت نمکگیر بودن در جاذب رطوبت استفاده می شود.از نظر ظاهری این ماده به صورت پودر سفید رنگ است و بوی خاصی ندارد.
کلسیم از جمله فراوان ترین مواد معدنی در بدن انسان و پوسته ی زمین است.بدن انسان روزانه به کلسیم نیاز دارد.  کلسیم کلراید خوراکی یک نمک شور مزه است که استفاده از آن در مواد غذایی باعث افزایــش کلسیم بدن می شود.
امـــا از کلسیم کلرایـددرغذا چه استفاده  هایــی می شود علت  استفاده از آن چیست؟


کلسیــم کلراید در نگــهداری از سبــزیجات و میوه ها

  کلســـیم کلرید به عنــوان یک افزودنـــی،در بسیاری از محصولات غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.کلسیــم کلرید از دم کردن آبجـو،نگهـداری سبزیجات تازه و در درست کردن پنیر نقش مهمی در مواد غذایی ایفـا می کند.
ترشی ها اغلب حاوی نمک هستند که طعمــی منحصر به فردی به مواد غذایی می بخشد و از اکسید شدن ســـریع غذاها جلوگیری می کـند.
تحقیقـــات نشان میدهد،از کلسیم کلـــرید می توان برای حفظ و افـــزایش استحکام در میوه ها و سبزیجات از طریق تعامل با گروه های کربوکسیل آزاد پکتـــین (pectin) استفاده کرد.
همچنین استـفاده از کلسیم کلرید پس از برداشت کردن سیب، می تواند عمر مفید سیب را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این عمل باعث سفت نگه داشتن سیب و تاخیر در زمــان رسیدن کامل سیب می شود.

کلسیم کلراید در نگهداری از سبزیجات و میوه ها

کلســیم کلراید در کنـسرو کردن سبزیجـات و میوه ها

 کنسـرو کردن یک راه مقرون به صرفه و ایمن برای نگهــداری مواد غذایی در طولانی مدت است.
فرآینـــدکنسروسازی میکروارگانیسم ها را از بین می برد، آنزیم ها را غیرفعال می کند،عمر مفید مواد غذایی را افزایش می دهد و باعث تازه بودن غـــذا در مدت زمان طولانی می شود.
کلسیم کلــرید به سبزیجات و میوه های کنسرو شده اضافه می شود تا زمان رسیدن کامل میوه یا سبزیجات را به تاخیر بیاندازد و بافت را بهبود بخشد.
همچنین کلسیم کلرید به ترشی،ژله و مربـا اضافه می شود تا باعث ترد شدن آن شود.سبزیجات یا میوه های کنسرو شده خانگی معمولاً ظاهر جذاب تری نسبت به کنسروهای خود دارند،زیرا ذرات از نظر اندازه و فاصله یکسان هستند.
میوه‌ها و سبزیجات را می‌توان با روش حمام آب جوش در شیشه‌ها نگهداری کرد.
اما برخی مواد غذایی مانند گوجه‌فرنگی و انجـیر،دارای مقادیر زیادی pH هستند که این فرآیند را بی‌اثر می‌کند.در چنین مواردی، برای نگهداری صحیح باید قبل از کنسرو کردن گوجه فرنگی و انجیر،فرایند اسیدی کردن به کمک آب لیمو یا اسید سیتریـک انجام شود تا  PHمحیط را کنترل کند.

کلسیم کلراید در کنسرو کردن سبزیجات و میوه ها

کلســیم کلراید در درست کردن آبجو

 کلرید کلسیم به طور گسترده در محصـولات غذایی به عنوان یک عامل سفت کننده،در آب بطری و نوشیدنی های ورزشی یافت می شود. 
 کلریدکلسیم برای اصلاح کمبود مواد معدنی در آبجو در هنگام جوشاندن آبجو استفاده می شود.درنتیجه عملکرد مخمر در طول فرآیند تخمیر کمک می کند وطعم،بوی آبجوی حاصل را مطبوع تــر خواهد نمود و سطح pH  آب جو را کمی کاهش می دهد.

کلسیم کلراید در درست کردن آبجو

کلــسیم کلراید در درست کردن پــنیر

 پنیرسازی شامل استفاده از کشت باکتریابی (باکتری های اسید لاکتیک) و آنزیم های انعقادی است که به تغلیظ پروتئین شیر و چربی حاصل از آب پنیر کمک می کند.این فرآیند بسیار متغیر است و بسته به زمان،دما و چگونگی واکنش کشت با سایر مواد تشکیل دهنده را دارد.
پنیرسازها کلسیم کلرید را در آب رقیق کرده و قبل از افزودن مایه پنیر آن را به شیر اضافه می کنند.این اقدام باعث بهبود تشکیل لخته‌های پنیر،از شیر می‌شود که برای پنیر ساز‌ها مهم و قابل توجه است. کلرید کلسیم در واقع عملکرد انعقــاد شیر و مــایه پنیر را بهبود می‌دهد.

کلسیم کلراید در درست کردن پنیر

فروش کلسیم کلراید خوراکی

برای خرید کلسیم کلراید خوراکی  و اطلاع از قیمت  آن با کارشناسان مونوتاو در ارتباط باشید.

۱۰ مــزیت استفاده از کلرید کلسیم در غذا

 ۱. سفت کننده:کلســیم کلرید به عنوان سفت کننده به غذا اضافه می شود. با پکتین طبیعی موجود در میوه ها واکنش نشان می دهد تا از نرم شدن مواد غذایی جلوگیری کند.
۲. عامل ضد انبــاشتگی: کلرید کلسیم یک ماده ضد انباشتگی موثر، از کلوخه شدن در محصولات غذایی جلوگیری می کند.
۳. تثـــبیت کننده: کلرید کلسیم به عنوان تثبیت کننده در محصولات غذایی برای جلوگیری از جدا شدن و حفظ بافت استفاده می شود.
۴. قوام دهنده: کلرید کلسیم به عنوان غلیظ کننده در محصولات غذایی استفاده می شود تا قوام غلیظ تری بهمواد غذایی دهد.
۵. مکـــمل معدنی: کلرید کلسیم برای تنظیم کمبود مواد معدنی در طول فرآیند ساخت پنیر یا حتی در حین دم کردن آبجو استفـــاده می شود.
۶.کاهش سدیم: تولیدکنندگان کنسرو سبزیجات و ترشی اغلب از کلرید کلسیم به عنوان جایگزینی برای سدیم کلرید در آب نمک خود استفاده می کنند تا محتوای سدیم را کاهش دهند، اما همچنان طعم شور و فواید ضد میکروبی نمک را ارائه می دهند.
۷. افزایش ماندگاری: در حالی که گرما و فشار مورد استفاده در هنگام کنسرو کردن، عمر مفید مواد غذایی را افزایش می دهد، تولیدکنندگان از مواد نگــهدارنده مانند کلرید کلسیم برای افزایش بیشتر طول عمر و حفظ تازگی مواد غذایی استفاده می شود.
۸. بی خطر برای مصرف: کلرید کلسیم به طور کلی توسط اداره غـذا و داروی ایالات متحده به عنوان مــاده ایمن شناخته می شود.
۹.  استفاده در غذا: کلرید کلسیم معمولاً در طیف گسترده ای از محصولات غذایی از جمله پنیر، توفو، آبجو، میوه ها و سبزیجات کنسرو شده و نوشیدنی های ورزشی استفاده می شود.
۱۰. تنظیم شده: سطح استفاده از کلرید کلسیم برای مصرف انسان توسط سازمان های بین المللی یا دولتی تنظیم می شود.


مقدار کلسیم کلراید در مواد غذایی

مقدار استفاده کلسیم کلراید غذایی

کلسیم کلرید به طور کلی به عنوان ماده ایمن (GRAS) شناخته می شود و در دسته های غذایی زیر و با حداکثر مقدار لازم  استفاده شود:
♦محصولات پخته شده، آنالوگ محصولات لبنی ۰.۳٪
♦نوشیدنی ۰.۲۲٪
♦پنیر، میوه های فرآوری شده و آب میوه ۰.۲%
♦قهوه و چای ۰.۳۲%
♦چاشنی ها و طعم ها ۰.۴%
♦سس  ۰.۲%
♦مربا و ژله ۰.۱%
♦فرآورده های گوشتی ۰.۲۵%
♦محصولات پروتئین گیاهی ۲.۰%
♦سبزیجات فرآوری شده وآب سبزیجات ۰.۴٪
♦سایر دسته های غذایی ۰.۰۵٪


آیا کلرید کلـــسیم برای مصرف انسان بی خطر است؟

  کلسیم کلرید برای مصرف انسان بی خطر است. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ، دستورالعمل هایی را در مورد افزودنی های غذایی ایجاد کرده است ،حداکثر سطح مجاز کلرید کلسیم بر اساس نوع غذا متفاوت است.
 مقررات FDA از تولیدکنندگان می خواهد که اطمینان حاصل کنند که محتوای کلرید کلسیم با استانداردهای FDA مطابقت داشته باشد.
در حالی که کلسیم کلرید هنگام مصرف در دوزهای مصرفی روی غذا بی خـطر است، اگر در مقادیر بیشتر مصرف شود می تواند خطرناک باشد.
مصرف زیاد کلرید کلسیم باعث تورم، استفراغ، اسهال و تشنگی شدید و همچنین فشار خون پایین  می شود. کلرید کلسیم خطرات جدی برای سلامتی و ایمنی انسان دارد و نگهداری ایمن آن بسیار مهم است.
هنگام کار با کلرید کلسیم در محل کار،  استفاده از عینک ایمنی، پیش بند مصنوعی و دستکش در برابر خطرات احتمالی مهم و ضروری می باشد.
اگر کلرید کلسیم حرارت داده شود، تجزیه می شود و باعث انتشار بخارات کلرید هیدروژن می شود که سمی هستند و در صورت استنشاق می توانند باعث تحریک یا آسیب به بینی و گلو شوند.

سوالات متداول

بله، تقریباً هیچ عارضه جانبی ندارد و ایمنی آن توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) و سازمان ایمنی غذای اروپا (EFSA) و همچنین کمیته مشترک FAO/WHO در مورد افزودنی های غذایی (JECFA) تأیید شده است.
کلرید کلسیم (CaCl۲) به عنوان یک نگهدارنده و عامل درمان به طور گسترده ای در نگهداری میوه ها و سبزیجات تازه بریده شده استفاده می شود، زیرا می تواند به طور موثری از بروز بیماری ها جلوگیری کند، تولید اتیلن را مهار کند و پیری میوه ها و سبزیجات را به تاخیر بیندازد.
هنگام پخت و پز با کلرید کلسیم، مهم است که تأثیر آن بر ارزش غذایی و واکنش های شیمیایی بالقوه را در نظر بگیرید. درک این عوامل می تواند به تضمین وعده های غذایی ایمن و خوشمزه بدون به خطر انداختن سلامت ما کمک کند.
نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.